Mockup Image

 

شومینه چدنی :

معمولا اکثر ملزومات وسایل گرمایشی از جمله بخاری ، شومینه ، منقل ، بخاری هیزمی از فلز چدن ساخته می شوند . شومینه ها از لحاظ سوخت مصرفی انواع مختلی دارند از جمله آنها می توان به شومینه چدنی گازی ، شومینه چدنی برقی و شومینه چدنی هیزمی اشاره کرد .

جهت نصب شومینه چدنی در منزل وسایل دیگری نیز مورد نیاز است از جمله :

  1. مشعل : مشعل به صورت برقی و گازی که قسمت شعله و گرمادهی شومینه است
  2. سنگ کف : سنک کف همان بستری است که شومینه بر روی آن قرار می که می توان در ساخت آن از انواع سنگ ها از جمله سنگ گرانیت استفاده نمود .
  3. قاب چوبی یا سنگی : معمولا قاب خارجی شومینه چدنی از جنس چوب و یا سنگ ساخته می شود . با استفاده از این قالب می توان جلوه خاصی به شومینه بخشید .
  4. هیزم نسوز : هیزم جلوه و زیبایی خاصی به شومینه می بخشد ولی نمی توان به طور دائمی از هیزم معمولی داخل شومینه استفاده کرد . بنابراین می توان از هیزم نسوز داخل شومینه استفاده کرد .
  5. پشم شیشه جهت استفاده در شومینه گازی : در شومینه های گازی جهت جذب گرما و عدم رسوخ آن به بیرون از هود فلزی می توان از پشم شیشه استفاده نمود
  6. اتصالات : در شومینه های گازی جهت سوخت رسانی به شعله شومینه بایستی از اتصالات گازی استفاده کرد .
  7. هود فلزی در شومینه های گازی : دود و دی اکسید کربن حاصل از سوختن گاز شهری در شعله داخل شومینه های گازی بسیار خطرناک بوده و بایستی آن را به خارج منتقل کرد . از هود فلزی برای این کار استفاده می شود .

چرا در ساخت شومینه ها از چدن استفاده می شود :

شومینه از گذشته مورد استفاده بشر بوده و آتش آن همواره میهمان خانه های ما بوده است . چدن به آلیاژی از آهن و کربن گفته می شود که بیش از 95 درصد آن را آهن و 2 الی 6 درصد نیز کربن دارد . در ساخت آلیاژ چدن علاوه بر آهن و کربن از 1 الی 3 درصد سیلیسوم نیز استفاده می شود . استفاده از چدن در ساخت شومینه دلایل فراوانی دارد که از جمله آن می توان به : قیمت تمام شده پایین نسبت به دیگر آلیاژهای آهن ، استحکام بالا ، قابلیت ریخته گری ، مقاومت در برابر سایش و خورندگی و انتقال حرارت اشاره نمود .

 

| | | | | |