Mockup Image

انواع شومینه ها 

امروزه با پیشرفت علوم مختلف و با توجه به سلایق مختلف شومینه ها در انواع مختلفی تولید می شوند تا برای هر نوع معماری داخلی و دکوراسیونی قابل استفاده باشند . علاوه بر آن شومینه های امروزی با استفاده از سوخت های پاک و بدون آلایندگی طراحی و تولید می شوند . که از جهات مختلف از جمله بازدهی گرمایی و حرارت ، ایمنی ، مصرف انرژی بسیار بهینه تر هستند .

شومینه های سنتی :

 

این نوع شومینه ها از دیر باز و در جوامع مختلف مورد استفاده قرار گرفته و امروزه نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند .

1- شومینه های چدنی :

 

شومینه های چدنی در انواع سبک ها و اشکال مختلفی تولید می شوند و با هر نوع دکوراسیون و سبک معماری سازگار هستند . شومینه های چدنی از قسمت های مختلفی ساخته می شوند که از جمله آن می توان به : مشعل ، سنگ کف ، قاب چوبی یا سنگی ، هیزم نسوز ، پشم شیشه ، اتصالات ، هود فلزی و ... اشاره نمود .

شومینه های چدنی هیزمی از زمان های بسیار دور مورد استفاده بشر قرار گرفته و به همین دلیل از محبوبیت خاصی برخوردار است . امروزه شومینه های چدنی در انواع مدرن و کلاسیک مورد استفاده قرار  می گیرند و قابلیت کارکرد با سوخت های مختلف را دارند .

2 شومینه های سنگی :

شومینه های سنگی از انواع شومینه های محبوب در دنیا به شمار می روند که با توجه به جلوه خاصی که دارند معمولا در اتاق نشیمن و پذیرائی منازل مورد استفاده قرار می گیرند . جنس این نوع شومینه ها از سنگ بوده و به همین دلیل از استحکام بالایی برخوردار هستند . همچنین با توجه به تنوع بسیار بالایی که سنگ ها از نظر رنگ ، جنس و استحکام دارند ، می توان این نوع شومینه ها را در انواع مختلفی تولید نمود .

شومینه های مدرن :

امروزه استفاده از شومینه های مدرن به شدت در حال افزایش است . تنوع در استفاده از انواع سوخت ها در شومینه های مدرن باعث محبوبیت روز افزون در استفاده از این نوع شومینه ها گردیده است .

شومینه های برقی :

شومینه های برقی از متداول ترین شومینه های مدرن مورد استفاده در کشور عزیزمان ایران به شمار می رود . این نوع شومینه ها در انواع ثابت و قابل حمل تولید میشوند . شومینه های برقی با توجه به نداشتن مواد سمی ایجاد شده در اثر اشتعال و آلایندگی بسیار مورد توجه بوده و از استقبال خوبی برخوردار است . این نوع شومینه برای گرمایش محیط اطراف از برق شهری استفاده می کنند . در این نوع شومینه ها خبری از شعله مستقیم آتش نیست و به همین دلیل در ساخت آن و به وییژه جهت زیبا تر کردن آن می توان از مواد مختلفی از جمله هیزم های مصنوعی از جنس سفال ، سنگ ، هیزم نسوز و انواع مواد ساخته شده از کامپوزیت استفاده کرد .

شومینه های تبخیر شونده یا بخاردار :

شومینه های تبخیرشونده یا بخاردار از انواع شومینه های مدرن هستند که از جریان الکتریسیته برای حرارت بخشی به محیط اطراف استفاده می کنند . این نوع شومینه ها را می توان در هرجای خانه نصب کرده و می توان به راحتی جابه جایشان کرد . مکانیزم این نوع شومینه ها به نحوی است که مولکول های آب را به بخار و دود تبدیل کرده و توسط یک چراغ این بخارها مانند شعله های آتش به نظر می رسند . در ساخت شومینه های تبخیری از  اصول (( التراسونیک )) بهره گرفته شده است .

شومینه های اتانولی :

این نوع شومینه ها که به شومینه های الکلی نیز مشهورند این قابلیت را دارند که بر خلاف شومینه های چدنی که بایستی بر روی کف سنگی نصب شوند قبلیت نصب روی دیوار و حتی میز را نیز دارند . نکته مهم در استفاده از این نوع شومینه ها عدم استفاده از هرگونه دودکش در آنهاست . شومینه های اتانولی یا الکلی به عنوان سوخت از (( پیواتانول )) که نوعی سوخت پاک است استفاده می کنند .

با توجه به اینکه شومینه های اتانولی حین سوختن میزان کمی از اکسیژن محیط را نیز مصرف می کنند بهتر است از آنها در محیط های کاملا بسته استفاده نشده و یا از درزگیری سفت و سخت درب و پنجره ها خودداری شود .

شومینه های گازی :

با توجه به فراگیری استفاده از گاز شهری در جوامع مختلف ، امروزه شومینه های گازی یا گازسوز به عنوان متداول ترین و محبوب ترین شومینه در دنیا شناخته می شود . مکانیزم این نوع شومینه ها تقریبا مشابه بخاری بوده و نیازمند دودکش جهت خارج کردن دودهای سمی و دی اکسید کربن ناشی از احتراق گاز است . امروزه شومینه های گازسوز در طرح ها و رنگ های مختلف تولید شده و می توانند با انواع دکوراسیون داخلی و چیدمان منازل سازگاری داشته باشند .

ضریب ایمنی شومینه های گازسوز نسبت به دیگر شومینه های مدرن پایین تر است . انتشار دود و گازهای سمی ناشی از احتراق گاز شهری و همچنین نبود محافظ در قسمت جلویی آن در برخی موارد می تواند خطرناک باشد .